Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
2019-02-26 08:38:20


„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”
Mikołaj Rej


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma promować język ojczysty oraz uświadamiać społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

Jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych. W związku z tym Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich włączyła się bardzo aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.  Uczniowie w tym dniu założyli na siebie ubrania w biało – czerwonych kolorach. 

W klasach IV – VI lekcje języka polskiego obfitowały w zagadki i rebusy językowe. Młodzież zmierzyła się z wieloma językowymi pułapkami. W poszczególnych klasach wyłoniono zwycięzców Turnieju Poprawnej Polszczyzny. Zostali nimi w poszczególnych klasach: 

Klasa IV – KATARZYNA SZCZEPANIAK
Klasa V – KAROLINA ŻYŁA
Klasa VI – KORNELIA LEŻOŃ.

Ponadto Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs plastyczny dla klas I – VIII SP i  III gimnazjum na hasło i plakat promujące Międzynarodowy Miesiąc Poprawnej Polszczyzny, na którym mogą znaleźć się fragmenty wierszy polskich, ciekawostki o języku polskim, łamańce językowe, czy najczęstsze błędy językowe, których należy się wystrzegać. Na prace czekamy do 4 marca. Szczegółowych informacji o konkursie udziela p. Kamila Fidala.

kasia_1.jpg
 

 

 

http://sprataje.tbu.pl/printnews.php?id=332