Szkoła Podstawowa w Ratajach Słupskich

Sobota, 04 lipca 2020, Do końca roku 180 dni Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

http://sprataje.tbu.pl

Wiadomosci

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dodane: demo Data: 2019-11-14 10:47:51 (czytane: 285)  Wersja do druku

"Przyśniła się dzieciom Polska
czekana przez tyle lat,
do której modlił się ojciec,
za którą umierał dziad...”
(E. Słoński )

   Dziś to już nie sen, gdyż żyjemy w wolnym kraju od 101 lat. Za tę wolność wiele bólu i cierpienia musiały doświadczyć wcześniejsze pokolenia.
   Dlatego tak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tej pięknej, ale zarazem trudnej i dramatycznej przeszłości. Wiedzą o tym uczniowie naszej szkoły, dlatego, jak co roku, uczestniczyli 8 listopada w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Pokazali, że pamiętają o trudnej drodze Polaków do upragnionej wolności i składają hołd tym, którzy przez ponad wiek nie porzucili wiary w odrodzenie Ojczyzny i “na stos rzucili swój życia los”. Uczniowie ubrani w galowe stroje oraz w specjalnie przygotowanych na ten dzień biało-czerwonych kotylionach zebrali się na hali sportowej, by uczestniczyć w apelu.
   Ta wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły, a następnie w ramach akcji “Szkoła do hymnu” o symbolicznej godzinie 11.11 z wielkim zaangażowaniem i szacunkiem zaśpiewali cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego'.  Dalej “młodzi aktorzy” poprowadzili nas przez zawiłe dzieje narodu polskiego, począwszy od czasów zaborów poprzez wydarzenia związane z wybuchem powstań narodowych, do momentu odzyskania niepodległości. Słuchaliśmy pieśni i poezji twórców kultury polskiej, którzy odegrali ogromną rolę w umacnianiu świadomości narodowej Polaków. Była też krótka scenka ukazująca walkę polskich dzieci z władzami pruski oraz polonez- reprezentacyjny taniec narodowy w wykonaniu uczniów klasy ósmej. Nie zabrakło momentów podniosłych, radosnych oraz chwytających za serce.
   Program artystyczny był tak przygotowany, aby każdy z obecnych na sali „wybrał coś dla siebie”, aby zrozumiał powagę tamtych dni, ale również radość, jaką niesie to święto– Święto Niepodległości. Dzięki naszym artystom mogliśmy więc choć na chwilę przenieść się w przeszłość, kiedy to Polacy walczyli o wolność naszego kraju,  aby „Polska była Polską”. W ten sposób listopadowy piątek stał się dla całej społeczności szkolnej dniem pełnym zadumy nad przeszłością kraju i próbą zrozumienia jego bolesnych dziejów.
   Na zakończenie uroczystości pani wicedyrektor Natalia Koper podziękowała uczniom za występ i cenną lekcję historii. 

1934.jpg 

1932.jpg 

1933.jpg 


Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Pilne !

Kalendarz ważnych wydarzeń

Ogłoszenia

Artykuły

Wróć do góry