Szkoła Podstawowa w Ratajach Słupskich

Sobota, 04 lipca 2020, Do końca roku 180 dni Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

http://sprataje.tbu.pl

Wiadomosci

„Zapal Znicz Pamięci”- projekt IPN

Dodane: demo Data: 2019-10-29 11:28:52 (czytane: 199)  Wersja do druku

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu patriotyczno- edukacyjnego: “Zapal Znicz Pamięci”, którego celem jest opieka nad miejscami pamięci narodowej.

   Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Kielcach, współorganizatorami: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Ośrodek Myśli Obywatelskiej i Patriotycznej w Kielcach, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Zadaniem naszych uczniów było wyszukanie i upamiętnienie miejsc lub osób związanych z walkami z okresu wojny obronnej z września 1939 roku i zapalenie symbolicznego znicza.

   Młodzież z naszej placówki uczciła pamięć Westerplatczyka śp. por. Franciszka Łojka pochodzącego z Grabowicy.  W kwietniu 1939 roku został przeniesiony na Westerplatte i tam zastała  go wojna. Uczestniczył w bohaterskiej obronie tej placówki, w stopniu legionisty ze
specjalnością celowniczego moździerzy. Walczył w składzie obsady wartowni nr 3 i na placówce "Tor kolejowy". Po kapitulacji został wywieziony do Niemiec. Po wojnie wyemigrował do Kanady. Jednak nigdy nie zapomniał o ojczyźnie. Rodzinny kraj odwiedził trzykrotnie. Podczas ostatniej wizyty we wrześniu 1997 roku niespodziewanie zmarł w rodzinnym majątku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zborówku.

1923.jpg 


Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Pilne !

Kalendarz ważnych wydarzeń

Ogłoszenia

Artykuły

Wróć do góry