Szkoła Podstawowa w Ratajach Słupskich

Wtorek, 18 czerwca 2019, Do końca roku 196 dni Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

http://sprataje.tbu.pl

Wiadomosci

Jubileusz 100- lecia niepodległości i podsumowanie projektu:

Dodane: demo Data: 2018-11-16 09:06:13 (czytane: 223)  Wersja do druku

  "Pociąg do wolności" to tytuł uroczystej akademii, która odbyła się w naszej szkole 9 listopada z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten był też podsumowaniem projektu edukacyjnego: "Godność, wolność, niepodległość".

   Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych i zaśpiewania, dokładnie o symbolicznej godzinie 11.11, hymnu państwowego. Śpiewając tę najważniejszą dla Polaków pieśń, włączyliśmy się jednocześnie do akcji "Rekord dla Niepodległej". Potem zgromadzonych uczniów, pedagogów, pracowników szkoły, przedstawicieli stowarzyszeń i zaproszonych gości serdecznie powitał dyrektor Krzysztof Eliasz, a następnie gimnazjaliści zatańczyli poloneza i zaśpiewali piosenkę Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską"  i tym samym wprowadzili wszystkich w uroczysty nastrój.

   Kolejnym punktem uroczystości była krótka podróż Pociągiem Wolności opowiadająca koleje losów naszej Ojczyzny. Pociąg wyruszył ze stacji "NIEWOLA" i w drodze do stacji docelowej- "WOLNOŚĆ" zatrzymywał się na stacjach: "POWSTANIA i "I WOJNA ŚWIATOWA". Podczas podróży zgromadzeni usłyszeli o trudnej walce z zaborcami, o powstaniach: listopadowym i styczniowym, zakończonych klęską oraz o bohaterstwie żołnierzy walczących w I wojnie światowej. Przy każdej stacji można było także usłyszeć stosowny komentarz narratorów bogato ilustrowany utworami polskich poetów romantycznych i Młodej Polski. Szczególne brawa otrzymał Franek z pierwszej klasy, który pokazał swoje przywiązanie do Ojczyzny, recytując utwór Wł. Bełzy "Kto ty jesteś". Występ uczniów przeplatany był piosenkami o tematyce patriotycznej. Najmłodsi z wielką werwą zatańczyli krakowiaka i złożyli Niepodległej życzenia. Natomiast panie ze stowarzyszeń przygotowały smacznego niepodległościowego torta. Dopełnieniem części artystycznej było zapalenie znicza w dowód pamięci i uznania dla bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. Za swoje występy młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

   Ostatnim punktem uroczystości było podsumowanie i wręczenie nagród uczestnikom gminnego konkursu plastycznego: "Herosi Niepodległej". Na zakończenie akademii  pani wicedyrektor Natalia Koper podziękowała uczniom za występ i cenną lekcję historii, która była ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.
   Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości i podsumowania projektu była radosna Parada Niepodległości. Mogliśmy podczas niej podziwiać postać Józefa Piłsudskiego, w którą wcielił się Filip. Niosąc flagi i biało- czerwone balony oraz bannery niepodległościowe, uczniowie z wielkim uniesieniem śpiewali pieśni legionowe. Dodawało to całemu wydarzeniu powagi i godności.

   To był piękny dzień w naszej szkole. Dzień, który cieszył każdego z nas.

1133.jpg

1135.jpg

1136.jpg

1137.jpg

1139.jpg


Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Pilne !

Kalendarz ważnych wydarzeń

Ogłoszenia

Artykuły

Wróć do góry