Szkoła Podstawowa w Ratajach Słupskich

Środa, 27 września 2023, Do końca roku 95 dni Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Wybierz dział: Aktualności | Komunikaty | Sport | Informacje |


Wiadomości

Uroczyste Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2023/24

Dodal: demo dnia 2023-08-30 22:02:00


22112.jpg 

Zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024, które odbędzie się w poniedziałek 4 września. 

- Msza Święta w kościele o godz. 900

- Spotkanie na hali sportowej szkoły o godz. 1000
wiecej...

Komentarze  (1)  (czytane 280 razy)

PODSUMOWANIE PROJEKTU PN. „SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE”

Dodal: demo dnia 2023-08-04 08:44:28


Dnia 22 czerwca odbyło się spotkanie podsumowujące projekt pt. „Szkoła Promująca Zdrowie”, który trwał w naszej szkole 3 lata od 2020 – 2023 r. Koordynatorzy szkolni wraz z członkiniami zespołu ds. promocji zdrowia przedstawili wyniki autoewaluacji oraz szereg działań podejmowanych w naszej szkole w tym okresie. Pomimo zakończenia projektu pragniemy nadal propagować zdrowy styl życia wśród uczniów naszej szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z załączonymi w linkach prezentacjami.

 https://docs.google.com/presentation/d/1KykhUsatueZie8LJ4OzX0Nm7cjl2dLZg/edit?fbclid=IwAR3zxaf5IC78cZovh4DgLAfO-H0oZv58WOQ5Qs33pFgpyPXo1-UHXJyHgrI#slide=id.p1

 https://docs.google.com/presentation/d/14Fu67xaj7eEiviwFowsuLrOZ6DRxMhiS/edit?fbclid=IwAR3i0hbyHGdRM4eKuUXAEq_UNkDsRo7xQxQ1hQgkH6Usa71p3  Au3eHlbRpc#slide=id.p1


wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 75 razy)

Program "EKO"

Dodal: demo dnia 2023-06-21 13:15:04

,,SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE” – OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY DLA PRZEDSZKOLI

W roku szkolnym 2022/2023 nasze przedszkolaki zrealizowały ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne” – opracowany wspólnie przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Celem programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy nt. rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Zajęcia w programie zostały zrealizowane poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom publikacji i filmu animowanego pt. ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne”, jak również opracowanego scenariusza zajęć dla nauczycieli oraz lekcji pokazowej. Dzieci dowiedziały się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Program został odebrany bardzo pozytywnie. Przedszkolaki chętnie brały udział w zajęciach. Zdobytą wiedzę będą mogli wraz z rodzicami stosować w codziennym życiu.

IMG_20230613_WA0001.jpgIMG_20230615_114835.jpg

wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 100 razy)

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

Dodal: demo dnia 2023-06-21 13:10:14

W dniu 7 czerwca 2023 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wiślicy, odbył się finałowy etap XVIII ,,Małego” Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego pt. ,,Zawsze niech będzie słońce, przyjaźń i pokój”.

Do konkursu przystąpiło 56 uczniów z klas „O” – I – II – III szkół podstawowych. Poziom konkursu powiatowego był bardzo wysoki. Szkołę Podstawową im . Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich reprezentowali uczniowie: Karolina Kordos z klasy I, Amelia Soja z klasy III i Maciej Stachowiak z klasy III. Nasi uczniowie pięknie się zaprezentowali, znakomicie wyrecytowali wiersze o tematyce zgodnej z hasłem konkursu. Reprezentowanie szkoły, gminy i powiatu w finale to ogromny zaszczyt, dlatego gratulujemy naszym uzdolnionym Recytatorom.


IMG_20230607_110132.jpgIMG_20230607_123747.jpg 

wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 101 razy)

WYJAZD DO TEATRU

Dodal: demo dnia 2023-06-21 10:40:31


Uczniowie klasy IV wraz z opiekunami w czwartek 15 czerwca br. udali się do teatru, aby obejrzeć spektakl pn. „Tajemniczy ogród”. Sztuka jest adaptacją książki uznawanej za klasykę literatury dziecięcej autorstwa brytyjskiej powieściopisarki Frances Hodgson Burnett.

Aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przedstawili wzruszającą i skłaniającą do refleksji opowieść o przygodach Mary Lennox, która po śmierci rodziców przybywa z Indii do Anglii, gdzie mieszka jej jedyny krewny – wuj Archibald Craven. Dziewczynka niemająca do tej pory żadnych przyjaciół, nawiązuje więź przyjaźni z gilem - ptaszkiem, który wskazuje jej klucz i furtkę do zamkniętego ogrodu, Martą - gadatliwą i zawsze mówiącą to, co myśli służącą, Dickiem - prostolinijnym chłopcem kochającym życie, przyrodę i zwierzęta, Benem - starym, niesympatycznym ogrodnikiem hodującym róże, a przede wszystkim z Colinem - chorowitym i rozkapryszonym synem wuja, często wpadającym w histerię.

Mary, Dicka i Colina połączy wspólna tajemnica – opuszczony przez dziesięć lat ogród, który starają się ponownie ożywić i który staje się miejscem ich wspólnych zabaw oraz świadkiem narodzin prawdziwej przyjaźni.

Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i niezwykła scenografia spektaklu przeniosły widzów do ogromnego, pustego i mrocznego domu oraz do otaczającego go zaniedbanego ogrodu, skrywającego bolesną tajemnicę.

Uczniowie klasy IV mieli okazję porównać adaptację sceniczną z tekstem literackim, gdyż powieść przeczytali wcześniej i omówili na lekcjach języka polskiego.

Wyjazd miał na celu również podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, umożliwienie kontaktu ze sztuką poprzez aktywne uczestnictwo oraz uwrażliwienie na piękno, krzewienie kultury i estetyki żywego słowa.


IMG_20230615_112417.jpgIMG_20230615_104929.jpg 


wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 100 razy)

Czyste Powietrze Wokół Nas

Dodal: demo dnia 2023-06-20 13:23:25


W roku szkolnym 2022/2023 przedszkolaki zrealizowały Przedszkolny Program Edukacji Antytytoniowej pt. ,,Czyste Powietrze Wokół Nas”.

W ramach programu dzieci uczestniczyły w pięciu zajęciach dydaktycznych o tematyce antynikotynowej dla dzieci 5 i 6 letnich. Dzięki tym zajęciom przedszkolaki zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek ,,Nie pal przy mnie”, rysowały różne źródła dymu, zapoznały się z postacią Dinusia. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Proponowane zabawy ruchowe i tematyczne konstruktywnie zainspirowały ich wyobraźnię. Program ,,Czyste Powietrze Wokół Nas” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci, które łatwo przyswajały informacje na temat szkodliwości dymu tytoniowego oraz skutków palenia papierosów. Dzieci dowiedziały się również jaką należy przyjąć postawę wobec zagrożenia nikotynowego – biernego palenia.


IMG_20230505_WA0001.jpgIMG_20230505_WA0011.jpg 


wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 106 razy)

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „EKO-PLANETA”

Dodal: demo dnia 2023-06-20 09:36:20

W dniu 2 marca 2023 r. po raz kolejny w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny „EKO-PLANETA”. Celem konkursu jest:
- upowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska i zagrożeniach wynikających z rozwoju gospodarczego,
- poszerzenie wśród młodzieży wiedzy o przyrodzie Polski.
W tegorocznej edycji „EKO-PLANETY” w naszej szkole wzięło udział 17 uczniów z klas 4-8.
W kategorii ,,Młodzik” (klasy V, VI) Julia Bryk zajęła I miejsce w kraju a w kategorii ,,Adept” (klasy VII, VIII) Izabela Lolo III miejsce w kraju.
Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci sprzętu cyfrowego.
Nagrodzonym uczennicom gratulujemy, wszystkim uczniom biorącym udział – dziękujemy!


wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 103 razy)

DZIEŃ MAMY I TATY W NASZEJ SZKOLE

Dodal: demo dnia 2023-06-19 07:31:47"Kocham Cię Mamo i Tato!
"Jesteście niezastąpieni
Wspaniale opiekujecie się mną
Sprawiacie, że czuję się wyjątkowo
Zawsze mi powtarzacie, uwierz w siebie
Nidy nie wątpicie we mnie".

To tylko nieliczne słowa, jakie padały podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Mamy i Taty. Spotkanie w tym roku odbyła się w późniejszym terminie, ale to nie przeszkodziło w organizacji i rodzice nie zawiedli. To już stała impreza wpisana w kalendarz uroczystości w naszej szkole. Doskonale spisały się prowadzące uczennice klasy VII Zofia Pawelec i Emilia Wieczorek. Były tańce, wiersze i piosenki w wykonaniu najmłodszych, od grup 0"a" i 0"b" do klas I-III. Starsi uczniowie pokazali zabawne sceny przeplecione krótkim spektaklem przedstawiającym życie rodziny i problemy, z jakimi spotykają się rodzice.
Całość dopełniły przepiękne słowa z życzeniami. Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych gości malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich pociech. Niejedna łza spłynęła po policzku rodziców. W tym szczególnym dniu uczniowie naszej szkoły wyrazili swoją miłość i wdzięczność za rodzicielską dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i wspaniałomyślnie wybacza.
Życzenia przekazał także dyrektor szkoły Krzysztof Eliasz.
Dopełnieniem wszystkiego było wręczenie drobnych upominków naszym gościom.
Słowa uznania i podziękowania należą się wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w zorganizowanie tak wspaniałej uroczystości.
Dzie___marki_1.jpgDzie___matki_3.jpg


wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 127 razy)

Wycieczka do Dziecięcej Krainy Quadów w Kamedułach

Dodal: demo dnia 2023-06-14 07:35:00

W dniu 6 czerwca 2023 r. dzieci z grupy ,,Biedronki” i ,,Motylki” wybrały się na wycieczkę do Dziecięcej Krainy Quadów w Kamedułach. Jest to park rozrywki pełen atrakcji dla dzieci położony na pięknym terenie powiatu Busko – Zdrój.

Główną atrakcją był profesjonalny tor quadowy i możliwość przejażdżki na quadzie pod czujnym okiem opiekunów. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się również: zjazd pontonowy, park linowy, suchy basen z kulkami, Multiplay- Krokodyl i Ocean, chatka Baby-Jagi, Statek Piracki, a także duży plac zabaw wyposażony w różne akcesoria do zabawy. Pogoda dopisywała, a dzieci wesoło spędzały czas. Na zakończenie przedszkolaki ze smakiem zjadły pieczoną kiełbaskę z ogniska. Zmęczeni, ale w rewelacyjnych humorach wróciliśmy do szkoły. Pobyt w Dziecięcej Krainie Quadów dostarczył naszym przedszkolakom dużo radości i niezapomnianych wrażeń.


IMG_20230606_095441.jpgIMG_20230606_094538.jpgIMG_20230607_WA0003.jpg 

wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 113 razy)

„ŻYJ ZDROWO ! TRZYMAJ FORMĘ”

Dodal: demo dnia 2023-06-07 10:44:08


W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy IV, V, VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich kolejny raz realizowali Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!".
    Celem programu była edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami zdrowego żywienia, rolą aktywności fizycznej w zachowaniu zdrowia oraz wybranymi elementami edukacji konsumenckiej, poznali m.in. znakowanie produktów żywnościowych, układali jadłospisy, przeliczali wartości kaloryczne posiłków, obliczali BMI.
    Uczniowie realizujący program zdobyli odpowiednią wiedzę i umiejętności praktyczne dotyczące zdrowego odżywiania i higienicznego trybu życia. Swoją wiedzę zaprezentowali podczas przedstawienia profilaktycznego w wykonaniu uczniów klasy IV pt. „Żyj Zdrowo! Trzymaj Formę!”, które odbyło się 06.06.2023 roku na sali gimnastycznej. Młodzież szkolna z zainteresowaniem obejrzała spektakl i nagrodziła artystów gromkimi brawami. Na koniec wszyscy zostali poczęstowani różnymi owocami i warzywami.
W następnym roku szkolnym zamierzamy kontynuować program ,,Trzymaj Formę”, gdyż jego realizacja przyczyniła się do kształtowania prawidłowych nawyków zdrowego stylu życia. 


numer_1.jpgnumer_4.jpgnumer_5.jpgnumer_7.jpgwiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 115 razy)

Wycieczka do Łańcuta

Dodal: demo dnia 2023-06-07 08:17:55


Dnia 29 maja br. uczniowie klasy czwartej oraz piątej wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Łańcuta oraz do Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Program wycieczki obejmował zwiedzanie kompleksu pałacowo – ogrodowego w Łańcucie. Po przyjeździe na miejsce uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które pod opieką pań przewodniczek zwiedzali jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.
Zamek w Łańcucie słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony, zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Obecny zamek wzniesiony został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629-1642. Od początku wieku XIX do 1944 roku był w posiadaniu rodu Potockich. Następnym punktem programu było zwiedzanie stajni i zabytkowej wozowni. Uczniowie mieli również okazję podziwiać oranżerię, storczykarnię i przepiękny przypałacowy ogród.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie skansenu w Kolbuszowej, uczniowie zwiedzali Muzeum Etnograficzne pod gołym niebem, gdzie eksponowane są zabytki budownictwa ludowego oraz sprzęty i narzędzia określonego regionu. Uczestnicy wycieczki obejrzeli wnętrza dawnych chat, ich wyposażenie, poznali działanie wiatraka, czy dawnych rolniczych narzędzi, obejrzeli zabawki, jakich używali ich rówieśnicy w przeszłości.
Krajobraz wiejski pełen starych wiatraków, pól, łąk, zwierząt i ogródków kwiatowych oraz wspaniała pogoda sprawiły, że były to niezapomniane chwile.


349381615_960944061699348_5619785452581047648_n_2.jpg350240141_1421559102012342_7505366460124597837_n.jpg
 


wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 102 razy)

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV

Dodal: demo dnia 2023-06-06 12:08:15


Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.
W Ośrodku Zdrowia mogą zapisać się na szczepienie uczniowie 5 i 6 klasy

1460x616.jpg 


wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 83 razy)

Certyfikat

Dodal: demo dnia 2023-06-05 09:06:21

Komentarze  (0)  (czytane 49 razy)

DZIEŃ DZIECKA

Dodal: demo dnia 2023-06-02 09:54:45


„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak

Jest wiele dni w roku, które dzieci i młodzież lubią najbardziej. Niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. To dzień szczególny dla wszystkich dzieci, zarówno młodszych jak i starszych. W naszej szkole był to dzień wyjątkowy, pełen życzeń, uśmiechów, radości, niespodzianek i atrakcji. W przygotowanie programu uroczystości zaangażowali się rodzice naszych uczniów. Przed budynkiem szkoły dzieci i młodzież wzięli udział w zabawie. Były gry, dmuchane zjeżdżalnie, a wszystkiemu przyświecało piękne słońce! Nie zabrakło również pysznego poczęstunku.
W imieniu pana Dyrektora, całego Grona Pedagogicznego oraz Rady Rodziców wszystkim dzieciom życzymy dużo radości podczas codziennego poznawania świata.

IMG_20230601_131131_1.jpgIMG_20230601_131317.jpg IMG_20230601_131909.jpg


wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 67 razy)

Wyniki konkursu ,,Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”

Dodal: demo dnia 2023-06-02 07:44:49

Ogólnopolski Konkurs pod hasłem „Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Organizowany jest na obszarze całej Polski w ramach obchodów „Dnia Ziemi”
Celem konkursu jest upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o naszym dziedzictwie naturalnym, konieczności i możliwościach jego ochrony oraz zachęcanie do rozszerzania wiadomości o środowisku naturalnym. Konkurs ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz wspomagać uczniów w budowaniu jego tożsamości, a więc emocjonalnym i serdecznym związku z otaczającą go przyrodą, którą może obserwować na terenie swojego miasta i regionu. Konkurs ukierunkowany jest na zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska, a w szczególności na uświadomienie osobistej odpowiedzialności każdego człowieka za jego stan. Przewodnie hasło konkursu: „Nasza Ziemia - środowisko naturalne wczoraj, dziś i jutro”, ukazuje główny cel: spojrzenie na przyszłość naszej planety poprzez pryzmat procesów, które kształtowały jej środowisko w przeszłości oraz poprzez obecną działalność człowieka. W tym roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w konkursie plastycznym, który polegał na przygotowaniu pracy plastycznej zgodnie z tematem i wymogami formalnymi. Spośród 275 nadesłanych prac, prace naszych uczniów zostały dostrzeżone i nagrodzone.
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły:
Karol Pawełczyk zajął III miejsce a Oliwia Broda wyróżnienie.
Uczniowie otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.


wiecej...

Komentarze  (0)  (czytane 69 razy)
zobacz wszystkie

Nie przegap!

Kalendarz ważnych wydarzeń

Wróć do góry